4

4   Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ) – комунальна установа, у якій надаватимуть психологічну та педагогічну допомогу дітям із особливими освітніми потребами та обмеженими можливостями, а також дітям із родин переселенців.

У Трускавці центр функціонуватиме на базі Будинку учнівської творчості. Тут для дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років надаватимуть психолого-педагогічну допомогу під час навчання у садочках і школах, психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги, системний кваліфікований супровід, а також проводитимуть комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.

«Ця початкова вікова межа є вкрай важливою, бо саме у віці двох років батьки вже можуть зауважити відхилення у розвитку їхньої дитини. Чим швидше вони звернуться по консультацію до фахівців, тим краще буде для дитини. Тут у центрі дітям не ставитимуть медичних діагнозів, а надаватимуть психологічну підтримку та допомогу фахівців вузького профілю, наприклад логопеда, дефектолога, психолога», – розповідає спеціаліст відділу освіти Іванна Стасишин.

Для центру закуплені спеціалізовані меблі та обладнання, ігрові елементи, дидактичні матеріали, комп’ютерна техніка (251 тис.грн – державний бюджет) та проведено ремонт приміщень (170 тис.грн – міський бюджет). Станом на сьогодні ігрова кімната може одночасно вмістити до восьми дітей. «Це не означає, що ми будемо набирати групи, – пояснює директор новоствореного ІРЦ Галина Яворська, – навпаки, наша робота буде більше скерована на індивідуальний підхід. Наприклад, дитина має потребу у корекційно-розвиткових заняттях. Вона може отримувати їх як у навчальному закладі, так і у нас. Згідно з чинним законодавством, таких занять має бути вісім в місяць. У нас є спільний з школами та садочками реєстр, у який заносяться дані про кожну дитину, яка потребує інклюзії. Ми будемо бачити що вже було пропрацьовано з дитинкою і рухатимемося далі. Окрім безпосередньої роботи з дітьми ми матимемо консультаційні години для їхніх батьків».

У Трускавці проживає 62 дитини із особливими освітніми потребами, інклюзивні групи та класи є у ЗСШ №1 та ДНЗ «Ялинка». «На жаль, показники щодо інклюзії є сталими з причин, які від нас не залежать. Тому, ми маємо робити усе, щоб допомогти цим діткам включитися в активне суспільне життя, бо це однаковою мірою необхідно для всіх членів суспільства», – зауважив міський голова Андрій Кульчинський.

Фінансування фонду оплати праці працівників центру відбуватиметься з державного бюджету. Наразі в штаті ІРЦ є три одиниці: директор, психолог та логопед. «При потребі ми можемо залучати необхідних фахівців по цивільно-правовій угоді, а можемо наймати у штат. Це залежатиме від кількості та потреб наших підопічних – уточнює Галина Яворська, – наразі, ми налагоджуємо комунікацію із батьками, адже дітки з особливими потребами самі до нас не прийдуть. Ми говоримо про необхідність інклюзії та розраховуємо на співпрацю з дорослими в інтересах дітей».

Нагадуємо, ІРЦ функціонує на базі Будику учнівської творчості за адресою: вул.Стебницька, 12, тел. 063-409-50-30.

124679